Back to All Events

Ključ Help: Dukla a Severní nástupiště

Ključ Help. Tak jsme nazvali charitativní koncert na pomoc jedné bosenské ženě, Sanelle. Naše pomoc je sice směřována jí, ale tato obětavá mladá učitelka si ji jistě nenechá pro sebe. Již přes rok den co den pomáhá lidem, kteří jsou na útěku. Před válkou, bídou nebo perzekucí. Bosna se po uzavření maďarských hranic se Srbskem stala hlavní tranzitní zemí pro jejich cestu do vysněné Evropy. Chorvatskou hranici však taky střeží zdejší policisté, kteří se zadrženými uprchlíky nejednají právě v rukavičkách. Doložené jsou případy bití, okradení, zničení mobilních telefonů, odebrání šatů a násilného vytlačení zpět na bosenské území. Nejvíce uprchlíků se shromáždilo za poslední dva roky na severozápad Bosny, do Una-sanského kantonu. A protože zdejší tábory jsou již přeplněné, hlídají hranice kantonu též policisté, tentokrát bosenští. Na hranici u městečka Ključ, podle nějž jsme naši akci pojmenovali, u jediné silnice, která sem vede od Sarajeva, zastaví každého, kdo chce jít dál, a ten musí zůstat zde, u silnice. A právě zde je Sanella čekající u příjezdu každého autobusu, která jim poskytuje první pomoc po jejich šoku z toho, že nemohou dál. Dá jim najíst, vymění zničené boty, ošetří bolavé nohy, poskytne deku či spacák. Lidé přicházejí každý den, tu pět, deset, ale i třicet lidí... Chcete-li této obětavé ženě, dobrovolnici místního Červeného kříže, jehož jediným členem je její otec, pomoci a tím zmírnit utrpení nedobrovolných poutníků, přijďte na koncert a pomozte dobrovolným finančním příspěvkem. Zima se blíží a bosenské mrazy jsou kruté.

___________________________________________________________________


DUKLA - Kluci z pražských Vinohrad hrající kytarový pop s českými texty. Nostalgicko-romantické naivistické texty ladí s melancholickým zvukem.
Duo doplnili kytarista a bubeník, původní bedroom projekt tak posunuli k plnohodnotnému bigbeatu.

https://dukla.bandcamp.com/

SEVERNÍ NÁSTUPIŠTĚ - Uprostřed pražské zástavby vykopali ohniště, přitáhli lavičky a založili kapelu, která rehabilituje lokální country v té nejčirejší podobě. Nezbavíš se cest toulavejch, nepřestaneš hledat divočinu ve velkoměstě. Severní nástupiště se snaží svou činností psát manifesty městského tuláctví.

https://severninastupiste.bandcamp.com/releases
___________________________________________________________________

START: 19:00

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ (Doporučené 150,-)